Łańcuchy transportowe – jaką mają budowę i do czego służą?

Motoryzacja i technologia
info-market
Łańcuchy transportowe – jaką mają budowę i do czego służą?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Do czego służą?

Łańcuchy transportowe służą do przenoszenia materiałów sypkich z jednego miejsca na drugie. Składają się z szeregu taśm transportowych, które mogą być stacjonarne lub poruszające się w określonym kierunku. Łańcuchy te najczęściej spotykane są w kopalniach, gdzie służą do transportu rudy, węgla lub innych materiałów z przodka na powierzchnię.

Łańcuchy transportowe są również wykorzystywane w przemyśle wytwórczym do transportu surowców, materiałów częściowo przetworzonych i wyrobów gotowych pomiędzy różnymi etapami produkcji. Mogą być również wykorzystywane do przemieszczania produktów pomiędzy różnymi obszarami w obrębie fabryki lub magazynu.

Budowa

Struktura łańcucha transportowego jest dość prosta – składa się on z dwóch zestawów kół zamontowanych jeden na drugim pod kątem prostym (90 stopni). Te dwa zestawy kół poruszają się po dwóch równoległych szynach, które stanowią część układu torowego. Górny zestaw kół porusza się po jednej szynie, natomiast dolny zestaw po drugiej szynie. 

Dwa zestawy kół są połączone łańcuchem, który porusza się tam i z powrotem między nimi. Sam łańcuch może być wykonany z wielu różnych materiałów, w tym ze stali lub tworzywa sztucznego. Łańcuchy przenośników są dostępne w różnych rozmiarach – niektóre mogą przenosić ogromne obciążenia, podczas gdy inne mają nośność zaledwie kilku kilogramów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Miejskie wygodne obuwie dla mężczyzn
Miejskie wygodne obuwie dla mężczyzn
Od kilku lat ogromną popularnością wśród mężczyzn cieszy się obuwie miejskie o sportowym lub eleganckim charakterze. Można je z powodzeniem […]
Polecamy