Jak radzić sobie z korozją w zakładzie produkcyjnym?

Jak radzić sobie z korozją w zakładzie produkcyjnym?

W zakładach przemysłowych, zwłaszcza tych specjalizujących się w produkcji różnych towarów, często dochodzi do korozji maszyn. Skutkuje to zazwyczaj koniecznością poniesienia znacznych wydatków na naprawę i konserwację, a także osłabieniem relacji z klientami lub kontrahentami. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na ograniczenie tego ryzyka. Absolutną podstawą jest korzystanie ze sprawdzonych płynów technologicznych, czyli tych spełniających wszelkie niezbędne normy jakościowe. 

Działania profilaktyczne oznaczają oszczędność pieniędzy

Używane w zakładzie środki i preparaty powinny charakteryzować się przede wszystkim maksymalnym poziomem czystości. Wszelkie, nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia osadzają się bowiem na powierzchni wytwarzanego detalu, przyspieszając tym samym niepożądany proces korozji. Oprócz tego, trzeba koniecznie stosować dobry smar do prowadnic liniowych, łożysk i innych komponentów metalowych biorących czynny udział w produkcji. Zapewnia on optymalną ochronę tzw. punktów tarcia, a także skutecznie zabezpiecza dany element przed szkodliwym działaniem wilgoci, pyłów oraz substancji chemicznych. Zaleca się ponadto, aby wszyscy pracownicy nosili rękawiczki i inne profesjonalne elementy garderoby, ponieważ pot wydzielany przez skórę zawiera pH na poziomie od 4,5 do 6. Jest to jeden z kluczowych, a jednocześnie najprostszych do wyeliminowania czynników korozjogennych. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o unikaniu zbyt dużych amplitud temperatur, powstrzymaniu się od stosowania przekładek kartonowych przy przechowywaniu wyrobów (wykazują właściwości higroskopijne) oraz malowaniu maszyn dedykowanymi farbami antykorozyjnymi.

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × pięć =