W trakcie ciąży ciało kobiety zmienia się często nie do poznania – znacznie przybiera ona na wadze (nawet 15 kg), a na brzuchu pojawiają się nieestetycznie wyglądające rozstępy czy fałdki tłuszczu. Powrót do idealnej formy po urodzeniu dziecka bywa niezmiernie trudny, zwłaszcza jeśli dana osoba nie jest przyzwyczajona do ćwiczeń fizycznych. Wystarczy jednak stosować się do kilku prostych wskazówek, aby stosunkowo szybko odzyskać wymarzoną figurę.
Aby poradzić sobie ze zbędnymi kilogramami i zmianami skórnymi po urodzeniu dziecka, należy przede wszystkim wykonywać bezpieczne dla zdrowia ćwiczenia ruchowe i przestrzegać określonej diety. Trening po porodzie opiera się przestrzeganiu stosownych zasad. Po pierwsze, kobieta powinna się zacząć ruszać dopiero po około miesiącu od połogu, kiedy zagoją się wszystkie rany.
W pierwszej kolejności wystarczy krótka gimnastyka dwa razy na tydzień w zaciszu domowym, ewentualnie można postawić na zajęcia kondycyjne w postaci godzinnych spacerów z wózkiem (średni poziom intensywności – marsz ok. 5 km na godzinę). Warto też skorzystać ze specjalnych treningów, o których można przeczytać na https://mindyourbody.pl/.
Z czasem można wprowadzać nieco bardziej intensywne ćwiczenia, takie jak damskie pompki (wykonywane w klęku podpartym), trening mięśni brzucha (podczas leżenia na boku lub na plecach) czy kręcenie hula hop. Istotnym elementem powrotu do formy sprzed ciąży jest również dieta. W trakcie karmienia piersią kobieta potrzebuje więcej kalorii i składników, w związku z czym nie powinna wtedy stosować diety ubokoenergetycznej.
Jeśli jednak karmi maluszka butelką, może z powodzeniem zmniejszyć ilość posiłków i ograniczyć spożywanie węglowodanów prostych (białe pieczywo, ziemniaki itp.). Najlepszym rozwiązaniem jest dieta lekkostrawna, bogata w nieprzetworzone warzywa i owoce, a uboga w potrawy smażone, wzdymające i tłuste.