Lampa szczelinowa – co to jest za urządzenie?

Zdrowie i dieta
info-market
Lampa szczelinowa – co to jest za urządzenie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to jest?

Lampa szczelinowa to mikroskop, który wykorzystywany jest w dziedzinie okulistyki. Posiada ona wbudowany system oświetlenia składający się z żarowego źródła światła oraz soczewki kondensorowej, która skupia światło przez otwór znajdujący się w centrum górnej pokrywy. Lampy szczelinowe mogą być wykorzystywane do badania przedniej powierzchni oka, a także ich wewnętrznych struktur. Instrument ma szczelinowy otwór, przez który przechodzi światło, a następnie jest odbijane przez lustra na okular lub soczewkę okularową, gdzie tworzy skolimowaną wiązkę, która oświetla oglądany obiekt.

Dzisiejsza nowoczesna lampa szczelinowa może pomieścić do trzech soczewek, co pozwala na jednoczesne badanie więcej niż jednej części oka.

Podstawowym zastosowaniem tego urządzenia jest wykonanie pełnego badania oczu. Istnieje wiele różnych rodzajów badań wykonywanych przy użyciu tego urządzenia, w tym:

Badanie ostrości wzroku 

Badanie to określa jak dobrze widzisz na odległość i z bliska. Tego typu badaniu mogą być poddane niemowlęta, które nie potrafią jeszcze mówić, a także starsze dzieci i dorośli z wadami wzroku.

Biomikroskopia w lampie szczelinowej

Badanie to wykorzystuje oftalmoskopię pośrednią do zbadania struktur wewnętrznych w sposób bardziej szczegółowy niż można by to osiągnąć za pomocą samej oftalmoskopii bezpośredniej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Maty filtracyjne w układach klimatyzacji i wentylacji
Maty filtracyjne w układach klimatyzacji i wentylacji
Maty filtracyjne są odpowiedzialne za oczyszczania powietrza z obecnych w nim toksyn i niepożądanych składników. Stosuje się przede wszystkim w […]
Polecamy