Materiały przydatne w tworzeniu elewacji

Materiały przydatne w tworzeniu elewacji

Elewacja budynku mieszkalnego to w ogromnej mierze jego wizytówka. Dlatego też w trakcie wykańczania ścian i dachu warto zastosować odpowiednie materiały, które zindywidualizują charakter domu i wpłyną na poprawę jego proporcji (w zakresie wysokości lub szerokości). Tego typu rozwiązania muszą być oczywiście trwałe i efektownie się prezentować. Warto postawić m.in. na specjalną okładzinę elewacyjną – w tym przypadku najlepiej sprawdzają się wersje kamiennie i ceramiczne. 

Rozwiązania ekonomiczne, a przy tym niezwykle atrakcyjne wizualnie

Obecnie ogromną popularnością wśród materiałów elewacyjnych cieszą się wykładziny kamienne, które z jednej strony wspaniale zdobią ścianę, z drugiej zaś skutecznie chronią ją przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Wykorzystuje się je głównie do wykańczania ścian dwuwarstwowych, tworzonych techniką lekką suchą. Mogą też stanowić dodatkową warstwę w ścianach trójwarstwowych. Najczęściej przez klientów wybierane są płyty wykonane z granitu, piaskowca, wapienia albo bazaltu. Alternatywą są wykładziny ceramiczne – z cegieł klinkierowych lub płyt.

Cegły charakteryzują się pięknym wyglądem, niską nasiąkliwością i dużą wytrzymałością, ale jednocześnie są dosyć drogie. Z tego względu nieco większym powodzeniem cieszą się mrozoodporne, lekkie i łatwe w montażu płyty. Występują one w szerokiej palecie kolorystycznej i zróżnicowanych rozmiarach. Inne zalecane materiały na elewację to blacha płaska stalowa (koniecznie ocynkowana, używana jako pokrycie dachu), płyty włókno-cementowe i wielowarstwowe, a ponadto deski. Jeśli chodzi o deski elewacyjne imitacja drewna to najlepszy wybór (są stylowe i dodają obiektowi naturalności), choć w sklepach są też dostępne modele emitujące kamień i cegłę.  

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 + siedemnaście =