Obróbka rur i sprzęt do tego wykorzystywany

Obróbka rur i sprzęt do tego wykorzystywany

Podczas budowy lub modernizacji budynku należy brać pod uwagę rozkład wszelkich instalacji hydraulicznych. Czasem jednak specyficzny kształt pomieszczeń może wymagać obróbki rur, czyli na przykład ich skrócenia lub zagięcia. Na szczęście rynek technologiczny oferuje szeroki wybór innowacyjnych rozwiązań i urządzeń, pozwalających na wykonanie odpowiednich modyfikacji. Warto też dodać, że dostępne są one w sklepach dla indywidualnych klientów za niewygórowane ceny, dzięki czemu możemy przyciąć rurę piłą stołową we własnym garażu.

Urządzenia wykorzystywane do obróbki rur

To, jakie urządzenie będzie nam potrzebne, zależy od rodzaju modyfikacji i pożądanego efektu. Najważniejsze narzędzia służące do obróbki rur, zostały wymienione poniżej, należy jednak zaznaczyć, że wybór konkretnego modelu jest uzależniony od materiału i zastosowania rury, dlatego przed zakupem warto poradzić się specjalisty.

Giętarka – za jej pomocą, jak sama nazwa wskazuje, możemy zmienić kształt rury poprzez jej wygięcie w odpowiednim miejscu. Przy użyciu giętarek możliwa jest modyfikacja plastyczna metalu, ale też i, w przypadku niektórych modeli, drewna. Zasada działania jest uzależniona od jej rodzaju, najczęściej jednak przy wyginaniu materiału wykorzystywane są elementy hydrauliczne i elektryczne.

Piła stołowa – jedno z najbardziej podstawowych i najczęściej używanych narzędzi. Korzystając z odpowiedniej tarczy możliwe jest przecięcie rury w określonym punkcie, dzięki czemu możemy ją skrócić do pożądanej długości. Należy zwrócić uwagę na to, że piłą stołową nie można ciąć pod kątem – do tego wymagana jest ukośnica.

Kielicharka – znajduje ona zastosowanie głównie przy rurach miedzianych przy instalacjach wodnych. Służy do ich kielichowania, dzięki czemu mogą one być potem połączone różnego rodzaju złączkami. Kielicharki mogą być ręczne, przydatne w domowym zastosowaniu lub elektryczne, wykorzystywane najczęściej przy produkcji przemysłowych ilości kielichów.

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 + szesnaście =