Rodzaje instrumentów stomatologicznych – Czy znasz je wszystkie?

Rodzaje instrumentów stomatologicznych - Czy znasz je wszystkie?

Instrumenty stomatologiczne są narzędziami medycznymi używanymi przez dentystów zajmujących się profilaktyką i odbudową zębów do diagnozowania i leczenia problemów stomatologicznych. Obejmują one różne końcówki stomatologiczne, kirety, skalery, sondy, dłuta i retraktory. Instrumenty stomatologiczne mogą być wykonane ze stali, stali nierdzewnej, stopu niklu i tytanu lub innych metali. Wiele z nich jest jednorazowego użytku i/lub nadaje się do sterylizacji.

Najczęściej spotykane instrumenty stomatologiczne to:

  • Lusterka stomatologiczne – Lusterka stomatologiczne są używane do sprawdzania tylnych zębów podczas badania. Lusterko umieszcza się w jamie ustnej naprzeciwko zęba, który należy zbadać i obraca tak, aby dentysta mógł zobaczyć wszystkie strony zęba.
  • Skalery stomatologiczne – Skalery stomatologiczne służą do usuwania płytki i kamienia nazębnego z zębów przed polerowaniem ich za pomocą rodzaju żelu fluorkowego zwanego pastą hydrofilową (zwanego również „mineralnym agregatem trójtlenkowym” lub MTA). Usuwa to plamy na zębach, zapewniając jednocześnie właściwości antybakteryjne. Niektórzy dentyści używają tego żelu również do uszczelniania kanałów korzeniowych podczas leczenia kanałowego (leczenie zainfekowanych kanałów korzeniowych).
  • Szczotki – Dentyści i higieniści używają szczotek do czyszczenia zębów. Mogą one być twarde lub miękkie, w zależności od rodzaju wymaganego czyszczenia.

Jeśli chcesz poznać inne akcesoria stomatologiczne – sklep meditrans zaprasza w swoje progi.

 

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + pięć =