Spedycja morska – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Pieniądze i biznes
info-market
Spedycja morska – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie w dziedzinie transportu bardzo ważną rolę odgrywa spedycja morska. To wyjątkowo korzystne rozwiązanie zwłaszcza w sytuacji, gdy zachodzi konieczność dostarczenia towaru na znaczną odległość – np. inny kontynent (przedsiębiorcy prowadzący działalność międzynarodową). Co istotne, mamy tutaj do czynienia z możliwością bezpiecznego przewiezienia zarówno ładunków ponadgabarytowych, jak i typowo drobnicowych. Specjalistyczne usługi w zakresie transportu drogą morską oferuje choćby ta konkretna firma ze Szczecina: http://www.hartwig.szczecin.pl.

O ostatecznej cenie decyduje wiele czynników

Podstawową zaletą spedycji morskiej jest bez wątpienia jej ekonomiczny charakter, gwarantujący sporą oszczędność pieniędzy. Duże znaczenie ma w tym kontekście przede wszystkim ponadprzeciętna ładowność masowców, która wynosi nawet do 200 000 ton. Za jednym razem można zatem przetransportować bez problemu kilka lub kilkanaście kontenerów, co w konsekwencji okazuje się niezwykle opłacalne (wyraźnie spada koszt jednostkowy). Oczywiście trzeba się jednocześnie liczyć z dłuższym czasem oczekiwania aniżeli w przypadku spedycji drogowej, lotniczej czy kolejowej. Pozostałe istotne atuty to m.in.:

  • ogromny zasięg – szansa na dotarcie do niemal każdego zakątku świata
  • wysoki poziom bezpieczeństwa – minimalne ryzyko kradzieży towaru lub jego uszkodzenia mechanicznego
  • duża uniwersalność – drogą wodną przewożone są ładunki wszelkiego typu, łącznie z tymi wymagającymi wyjątkowej ostrożności (surowce ciekłe i gazowe)

Jeśli chodzi o ostateczny koszt spedycji morskiej, to zależy on od bardzo wielu zmiennych. Chodzi tutaj w szczególności o rodzaj i ilość dostarczanego ładunku, wysokość podstawowej stawki przewoźnika, dodatek paliwowy i walutowy, a także opłaty portowe oraz dokumentacyjne. Dodatkowo należy zazwyczaj doliczyć do całości tzw. opłatę za kongestię, czyli przymusowy postój w jakimś porcie. Obecnie za przewiezienie jednego standardowego kontenera pod same drzwi adresata zapłacimy średnio około 1600 dolarów amerykańskich (6000 zł).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Akcesoria, które przydadzą się każdemu początkującemu bariście
Akcesoria, które przydadzą się każdemu początkującemu bariście
Parzenie kawy to prawdziwa sztuka. Przygotowanie napoju, który charakteryzuje się doskonałym smakiem, wymaga bowiem odpowiedniej wiedzy. Oprócz niej niezbędne będą […]
Polecamy