Leasing jest szczególną formą kredytowania, która najczęściej odnosi się do pojazdów. Chętnie korzystają z niej zarówno działalności gospodarcze, jak i większe przedsiębiorstwa. Szczególnie te zapewniają swoim pracownikom samochody służbowe. Obliczenie kosztów leasingu na papierze byłoby skomplikowane i czasochłonne. Warto wiedzieć więc, w czym może pomóc stosowne narzędzie.
Każda licząca się instytucja finansowa udostępnia na swojej stronie kalkulator leasingu. Jest to wyjątkowo przydatny i funkcjonalny dodatek. Jego obsługa jest bardzo intuicyjna. Nie wymaga żadnej wiedzy ani z zakresu rachunkowości, ani na temat szczegółów umowy z leasingodawcą. Wystarczy wybrać konkretny model pojazdu. Następnie za pomocą suwaków wprowadzić stosowne dane z podanych zakresów. Należy ustalić opłatę wstępną. Można ją określić procentowo. Najczęściej jest to przedział od 0 do 30 procent. Trzeba także określić okres finansowania. Różni się on w zależności od instytucji. Może się wahać np. od 24 do 48 miesięcy. Niekiedy konieczne jest ustanowienie rocznego limitu kilometrów. Przeważnie nie może on przekraczać 40 tys. kilometrów. Na podstawie wprowadzonych danych kalkulator leasingu błyskawicznie oblicza wysokość miesięcznej raty netto.
Każde przygotowane w ten sposób wyliczenie można pobrać i zapisać w formie pliku PDF. To wielkie udogodnienie, ponieważ pozwala zestawiać ze sobą oferty różnych podmiotów. W obrębie samego narzędzia można dodawać kolejne kalkulacje dla szybkiego porównania. Dodatek wyposażony jest też w button, który umożliwia bezpośredni kontakt z doradcą. Daje to możliwość, aby dopytać o szczegóły warunków leasingowania pojazdu.