Kupno mieszkania czy domu to marzenie wielu osób, ale przed sfinalizowaniem transakcji warto się dowiedzieć kilku rzeczy, aby zakup nie okazał się rozczarowaniem. Należy to uczynić zwłaszcza z tego powodu, że jest to inwestycja wiążąca się z ogromnym obciążeniem finansowym. Co zatem należy zrobić przed nabyciem nieruchomości w celu ograniczenia ryzyka, przede wszystkim prawnego?
Jedną z kluczowych rzeczy, na którą powinniśmy zwrócić uwagę na etapie wyboru mieszkania, jest jego stan prawny. I to niezależnie, czy chodzi o piękne apartamenty w centrum miasta, czy np. mieszkania z ogródkiem Szczecin czy Warszawa mają tak zróżnicowaną lokalizację nieruchomości, ze łatwo wybrać tę najlepszą dla siebie.
Chodzi tutaj o wszystkie informacje związane z prawami przysługującymi do danego budynku, m.in. prawem własności albo spółdzielczym prawem do lokalu, a także dane osób, które je posiadają. W pierwszej kolejności sprawdźmy, czy określona osoba faktycznie jest właścicielem obiektu lub posiada pełnomocnictwo upoważniające do jego sprzedaży.
Informacje te znajdują się w księdze wieczystej. Warto również zdobyć zaświadczenie o stanie zameldowania – można to zrobić w urzędzie gminy lub dostać je bezpośrednio od właściciela. Kolejnym krokiem powinno być zweryfikowanie ewentualnych obciążeń hipotecznych. Stosowne wpisy na ten temat znajdują się w czwartym rozdziale księgi wieczystej.
Znajdziemy tam także dane dotyczące innych praw rzeczowych, w tym zwłaszcza użytkowania oraz służebności, ale też ewentualne roszczenia i prawa osobiste (np. najmu, odkupu czy dożywocia). Ponadto, dla pewności i świętego spokoju można przejrzeć plan zagospodarowania przestrzennego. Dobrze także przejrzeć aktualne oferty np. na https://elite.nieruchomosci.pl/mieszkania/warszewo, by wiedzieć, jakie obecnie lokalizacje są łatwo dostępne.