Do czego są potrzebne wymiary geodezyjne?

Budowlanka
info-market
Do czego są potrzebne wymiary geodezyjne?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Z pojęciem wymiarów geodezyjnych większość osób spotyka się dopiero w momencie budowy własnego domu lub stawiania na nowej działce budynku przeznaczonego pod działalność gospodarczą. To właśnie wtedy okazuje się, że z budową takiej nieruchomości można będzie ruszyć dopiero wtedy, gdy uzyska się odpowiednie pomiary geodezyjne. Do czego jednak są one potrzebne i czy istnieje możliwość zbudowania nieruchomości bez takich wymiarów?

Zadania geodety i rola pomiarów geodezyjnych

Głównym zadaniem w trakcie wykonywania wymiarów geodezyjnych jest wytyczenie granic działki i określenie miejsc, w których będą na niej poprowadzone konkretne przyłącza. Bez takiej czynności nie jest możliwy legalny start budowy, a sam geodeta będzie nam towarzyszył aż do oddania budynku do użytku. Zewnętrzne pomiary geodezyjne są tutaj pierwszym zadaniem geodety, natomiast równie ważnym są te, które wykonuje się wewnątrz pomieszczeń. Dopiero obie te czynności pozwalają na w pełni legalne przygotowanie obiektu do odbioru i brak późniejszych problemów z urzędami.

Wymiary geodezyjne wewnątrz budowanych pomieszczeń wymagają specjalistycznych analiz, o których szczegółach można poczytać na stronach renomowanych geodetów, jak np. http://geodraw.pl/oferta/pomiary-inzynieryjno-przemyslowe/pomiary-przemieszczen/. To dzięki tym pomiarom sprawdza się, czy budynek w trakcie jego stawiania nie osiada, nie odkształca się i jest odpowiednio wypoziomowany. Bieżące wymiary pozwalają szybko reagować na kryzysowe sytuacje (związane np. z obciążeniami czy zmianą warunków gruntowych) i poprawiać elementy tak, by przyszły obiekt był bezpieczny w użytkowaniu i nie groził budowlaną katastrofą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym jest mikrosfera?
Czym jest mikrosfera?
W niemal każdej dziedzinie przemysłu wykorzystywana jest tzw. mikrosfera. To nic innego jak bardzo drobne, krzemianowo-glinowe cząsteczki sferyczne wypełnione gazami […]
Polecamy