W dzisiejszych czasach większość osób jest narażona na ból oczu i występowanie różnych wad wzroku. Wynika to przede wszystkim z powszechnego dostępu do urządzeń w postaci telewizorów, tabletów czy smartgonów. Dlatego też konieczne jest regularne odwiedzanie gabinetu okulistycznego w celu sprawdzania narządu wzroku – dotyczy to w szczególności dzieci i osób starszych. Okulista dysponuje szeregiem specjalistycznych narzędzi, które pozwalają mu skutecznie weryfikować sprawność widzenia, a jednym z nich jest choćby tonometr, służący do badania ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Współcześnie wyjątkowo wiele osób cierpi z powodu zmęczenia oraz przesuszenia oczu, regularnego łzawienia, pieczenia, a także różnorodnych zaburzeń widzenia i wad wzroku. Z tego względu zaleca się, aby co jakiś czas profilaktycznie odwiedzać gabinet okulisty. Kontrolne badania w przypadku dorosłych powinny się odbywać co najmniej raz na dwa lata. Taka częstotliwość pozwala bowiem skutecznie wykrywać powszechne wady wzroku i choroby, takie jak choćby jaskra, zaćma albo zwyrodnienie plamki. Częstsze wizyty u okulisty są natomiast zalecane w sytuacji, gdy ktoś choruje na cukrzycę, ma problemy naczyniowe lub zmaga się ze schorzeniami układu nerwowego.
Ponadto przynajmniej ram w roku z usług omawianego specjalisty powinny korzystać osoby starsze po 50 roku życia i dzieci od 3 roku życia, ponieważ różnorodne zmiany w oczach na tych etapach zachodzą zdecydowanie najszybciej. W standardowym badaniu wzroku weryfikuje się m.in. widzenie z bliska oraz daleka i widzenie peryferyjne, prawidłowe ruchy oczne i akomodację, koordynację oko-ręka, a także stopień rozwinięcia widzenia obuocznego. W tym celu lekarz wykorzystuje wiele specjalistycznych narzędzi – np. pupilometr, tonometr, lampę szczelinową, foropter manualny czy synoptofor.