Wielu z nas miało w swoim życiu doświadczenia z leczeniem endodontycznym, które jest bardziej znane szerszemu gronu jako leczenie kanałowe. Konieczność takiego typu zabiegu występuje w momencie, kiedy u pacjentów rozwija się zapalenie miazgi zębowej. Do powstania stanu zapalnego prowadzi nieleczona próchnica, w której namnażają się bakterie przedostające się do wnętrza zęba. Im większa głębokość ubytku, tym większe prawdopodobieństwo wykonania leczenia kanałowego. Nieleczone zapalenie wiąże się nie tylko z bólem, ale może mieć również nieodwracalne skutki w postaci zgorzeli zęba.
Przed przystąpieniem do leczenia należy wykonać prześwietlenie zęba, dzięki któremu będzie można określić stopień zaawansowania powstałych uszkodzeń. Jeśli stan zęba wciąż będzie pozwalać na jego uratowanie, lekarz przystąpi do całkowitego usunięcia miazgi zębowej. Precyzyjne oczyszczenie zabezpiecza przed kolejnym stanem zapalnym. Następnie ukształtowane kanały wypełnia się specjalistycznym materiałem stomatologicznym. Zabieg jest bezpieczny i najczęściej przeprowadzany w znieczuleniu.
Metoda ta pozwala na uratowanie chorego zęba i ważne jest, aby wykonywali ją specjaliści, tacy jak pracujący w Centrum Medycznym Słowik https://www.slowikmed.pl