Ogród zimowy to specjalny obiekt ze szkła, która przypomina nieco zwykłą szklarnię ogrodową. Dzięki niemu można się cieszyć efektownym wyglądem roślin krajowych i egzotycznych przez krągły rok, w tym również w warunkach mroźnej pogody. Poza tym pełni istotną funkcję wypoczynkowo-rekreacyjną, ponieważ jego przestrzeń idealnie nadaje się do postawienia wygodnych mebli czy urządzania spotkań z rodziną i znajomymi. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jak wybudować funkcjonalną i estetyczną konstrukcję tego typu.
Przed przystąpieniem do wznoszenia ogrodu zimowego trzeba zazwyczaj uzyskać pozwolenie od starosty, składając do niego wniosek określający wielkość obiektu, jego główne przeznaczenie i dokładny termin rozpoczęcia prac. Formalność ta nie jest jednak wymagana w przypadku konstrukcji o powierzchni poniżej 25 m2.
Pierwszy niezbędny etap budowy to wylanie fundamentów, które nie powinny być połączone bezpośrednio z domem. Należy je dodatkowo ocieplić styropianem i specjalną folią przeciwwilgociową. Najlepiej, jeśli fundamenty wystają ponad ziemię na wysokość do 15 cm. Kolejnym krokiem jest ścisłe połączenie ze sobą profili drewnianych bądź aluminiowych, a następnie uszczelnienie punktów styku za pomocą pianki poliuretanowej. Po wykonaniu powyższych czynności można przystąpić do osadzenia w otworach podwójnych szyb. Nowoczesny ogród zimowy wymaga zastosowania modeli pokrytych warstwą refleksyjną, bo zapobiega to nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza w okresie letnim. Zwieńczeniem budowy jest zamontowanie funkcjonalnej wentylacji, systemu ogrzewania, a także opcjonalnie rolowanych markiz. W ogrodzie warto umieścić przede wszystkim rośliny ciepłolubne, takie jak figowce, drzewka pomarańczowe, oleandry, paprocie czy bluszcze.