Z jakich elementów składają się zawory i jakie mają zastosowanie?

Ogród i dom
info-market
Z jakich elementów składają się zawory i jakie mają zastosowanie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W każdym domu czy budynku przemysłowym użytkowane są instalacje wodociągowe oraz grzewcze. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie stałego dostępu do wody, a także zapewnienie komfortowych warunków wewnątrz pomieszczeń. Aby tego typu układy były użyteczne i w pełni efektywne, muszą być właściwie zaprojektowane i zbudowane z określonych elementów. Nie może w nich zabraknąć przede wszystkim dobrej jakości rur i zbiorników, ale też detali łączeniowych oraz zaworów. Te ostatnie odgrywają w podanych systemach niezwykle istotną rolę i to w dużym stopniu od nich zależy prawidłowe działanie układów. Powszechnie znane są dwa główne rodzaje zaworów, kulowe oraz tłokowe. Różnią się one budową, a poza tym można je spotkać w rozmaitych wersjach, pełniących nieco inne funkcje. Z czego składają się wymienione zawory i do czego się je stosuje?

Co warto wiedzieć o budowie i zastosowaniu zaworów?

Zawory wykorzystywane są przede wszystkim do regulowania przepływu czynnika w instalacjach. Oprócz tego niektóre zawory są przeznaczone do całkowitego odcinania drogi przepływu, czy też zapobiegania niekontrolowanemu cofaniu się czynnika. Zawory kulowe takie jak te z oferty http://www.gtm-pv.pl/zawory-kulowe/zawory-kulowe-kolnierzowe.html, to typowe modele, w których znajduje się kula obrotowa z przelotem. Przekręcenie dołączonego do nich kurka powoduje zmianę ustawienia przelotu, a co za tym idzie, otwarcie lub zamknięcie całego zaworu. Zawory tłokowe składają się z takiego samego kurka, którego przekręcenie skutkuje wsunięciem lub wysunięciem innego elementu roboczego, a mianowicie specjalnego tłoka. Obydwa rozwiązania okazują się niezwykle skuteczne podczas eksploatacji systemów wodociągowych i grzewczych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jakich potrawach nie może zabraknąć grzybów – skąd brać je zimą?
W jakich potrawach nie może zabraknąć grzybów – skąd brać je zimą?
W Polsce znaleźć można wielu fanów grzybów, którzy nie tylko cenią ich smak, ale lubią je również zbierać. Rozrywka ta […]
Polecamy