Na co zwracać uwagę podczas wyboru oliwy?

Zdrowie i dieta
info-market
Na co zwracać uwagę podczas wyboru oliwy?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na sklepowych półkach można znaleźć wiele różnego rodzaju oliwy z oliwek. Niektóre różnią się między sobą jedynie kształtem butelki lub etykietą, ale często pojawiają się na opakowaniu również inne, tajemniczo brzmiące określenia, które często przez większość konsumentów pozostają niezrozumiałe. W sprzedaży najczęściej znajduje się tak zwana oliwa rafinowana, oliwa z wytłoków oliwnych oraz uznana powszechnie za najbardziej wartościową oliwa z oliwek extra virgin. Najbardziej korzystna dla zdrowia oliwa często jest także określana jako oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia – to właśnie synonim wspomnianej wcześniej oliwy extra virgin.

Dlaczego warto włączyć oliwę z oliwek do swojej kuchni?

Oliwa z oliwek posiada wiele cennych dla zdrowia właściwości. Zawiera szereg korzystnych olejów mineralnych, a także witamin. Dodatkowo wzmacnia smak potraw i świetnie poprawia przyswajalność witamin w innych produktach – dlatego bardzo często łączy się ją z warzywami. Dobrej jakości oliwa z oliwek może być z powodzeniem używana do obróbki termicznej – ma wysoki stopień dymienia, więc można na niej smażyć, piec i panierować mięsa. Wybierając dobrą oliwę z oliwek warto zwrócić uwagę na kraj jej pochodzenia oraz opis producenta, a także sposób jej pakowania (najlepiej sprawdzają się butelki wykonane z ciemnego szkła niż plastik).  Bardzo ważną kwestią jest również odpowiednie przechowywanie oliwy w swoim domu – najlepiej w szczelnie zamkniętej butelce w dość chłodnym i zacienionym miejscu, dzięki temu nie straci wiele na swoich cennych właściwościach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak chronić rury przed mrozem?
Jak chronić rury przed mrozem?
Zapewnienie izolacji rur centralnego ogrzewania sprawia, że można znacznie zmniejszyć utratę ciepła. Tym samym wykonując wysokiej jakości izolację grzewczą można […]
Polecamy