W wielu rozwiązaniach bardzo ważne jest, by przez cały czas dostępne było zasilanie elektryczne. Jest tak między innymi w instalacjach alarmowych, które powinny działać non stop. Również w rozwiązaniach przemysłowych, a także w informatyce stosuje się rozmaite układy, które zapewniają stałe działanie maszyn i komputerów. W jaki sposób sprawić, by energia elektryczna była zapewniona w każdej sytuacji, nawet podczas zaniku napięcia w sieci? Można zastosować między innymi układu SZR.
Zasilanie rezerwowe najczęściej oparte jest na baterii akumulatorów, która może bezpośrednio podawać prąd do zasilanego urządzenia, bądź poprzez falownik. Ważne jest, by w momencie zaniku napięcia sieciowego, nastąpiło automatyczne i szybkie przełączenie na zasilanie akumulatorowe. Do tego właśnie celu stosuje się układy SZR, czyli samoczynnego załączania rezerwy. Na stronie https://hazbi.com/pl/c/Automatyka-SZR/2222295 można zobaczyć, jak wyglądają typowe rozwiązania SZR.
Obecność napięcia w sieci energetycznej, a także jego poprawne parametry, są cały czas badane przez moduł SZR. W razie stwierdzenia zaniku bądź jakichkolwiek nieprawidłowości, natychmiast zostaje aktywowany stycznik zasilania rezerwowego. Powoduje on odłączenie prądu z sieci i natychmiastowe przełączenie styków na zasilanie akumulatorowe. W profesjonalnych rozwiązaniach czas tego przełączenia jest ograniczony do minimum, dzięki czemu nie następuje wyłączenie się żadnego z zasilanych urządzeń.